Aromaterapie

Aromaterapie

Už název sám „aroma – terapie“ o sobě vypovídá, že se jedná o terapii či jakousi alternativní léčbu pomocí vůně. Vůně dokáže pozitivně ovlivnit naše tělo, ale i naši psychiku, naše duševní já. V rámci aromaterapie se bavíme pouze o vůních přírodních. Ty, které získáváme z rostlin.

V rostlinách se vonné látky vyskytují v podobě směsí mnoha chemických složek, které souhrnně nazýváme silice. Tyto silice obsahují velké množství antioxidantů, antibakteriálních a jiných látek. A je známo, že jsou silice pro rostliny prospěšné složky, které dokáží blahodárně působit také na člověka. Jejich aromaterapeutické využití je široké a každý esenciální olej má jiné účinky. Používají se ke stimulaci či naopak uklidnění nervového systému, mohou pomoci v boji proti infekcím, podporují hojení, zvyšují imunitu, mohou zlepšovat trávení i zmírňovat bolest a mnoho dalších. Silice lze získat extrakcí, a to buď louhováním do vhodného rozpouštědla, lisováním nebo destilací vodní parou. Získaná těkavá aromatická látka (silice) se nazývá esenciální či éterický olej.

Éterické oleje se získávají z různých částí rostlin, z květů, listů, kůry, oddenků či jehličí podle toho, o jakou rostlinu jde. Každý esenciální olej má jiné účinky. Stimulační, uklidňující, antiseptické, hojivé, zvyšující imunitu, zmírňující bolest a mnoho dalších. Pro jejich účinek je můžeme inhalovat nebo vstřebat přes pokožku. Nesmíme však zapomenout, že pro svou vysokou koncentraci se při aplikaci na pokožku používají zásadně jen zředěné, zpravidla v rostlinném tuku. Skvělou možností je pak masáž aromaterapeutickým olejem. Kdy aromaterapie působí v obou rovinách. Inhalace i vstřebávání přes pokožku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení